Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

DPH při dovozu osobních automobilů z Německa

Pravidla pro placení DPH při dovozu automobilů z Německa do ČR vycházejí ze znění příslušných Evropských směrnic. Proto lze na tyto dovozy použít pravidla známá z ČR. V zásadě platí, že vývoz osobního automobilu z Německa do jiného členského státu nepodléhá zdanění daní z přidané hodnoty v Německu, ale naopak v zemi, kam je automobil vyvezen (tedy v ČR), pokud je dovozcem plátce DPH registrovaný v jiném členském státě. Nezáleží přitom na tom, zdali se jedná o nový či ojetý automobil.

Nákup osobního automobilu by tedy měl proběhnout tak, že český zákazník (plátce DPH v ČR) oznámí německému prodejci, že hodlá kupovaný automobil vyvézt do ČR. Prodejce (či zákazník) by měl automobil opatřit německou převozní registrační značkou a prodejce vystaví fakturu bez DPH, protože místem zdanitelného plnění je ČR (země dovozu).

V praxi se však setkáváme s tím, že němečtí prodejci odmítají českým zákazníkům automobily bez DPH prodávat. To je dáno zejména tím, že důkazní povinnost vůči německému finančnímu úřadu, proč byla faktura vystavena bez DPH, má právě prodejce. Ten proto pro svou vlastní jistotu vystaví raději fakturu s DPH, kterou následně odvede německému státu. Problém ovšem je, že český dovozce musí následně DPH ještě jednou zaplatit v ČR, protože jinak není možné automobil zapsat do české evidence vozidel.

O vrácení již zaplacené německé DPH nemá smysl žádat německé úřady. Úřady takovou žádost vždy zamítnou s poukazem na to, že faktura na nákup vozidla byla nesprávně vystavena německým prodejcem, který je povinen ji opravit a zákazníkovi zaplacenou daň vrátit.

Jako kompromisní řešení může český dovozce navrhnout, že faktura bude vystavena bez německé DPH, ale zároveň s ní bude zaplacena i kauce ve výši německé DPH, která je vratná poté, co dovozce doloží prodávajícímu důkazy o tom, že automobil byl skutečně vyvezen do ČR a zde řádně přihlášen. Takovými dokumenty jsou české osvědčení o registraci vozidla („velký technický průkaz“) a potvrzení o daňové registraci k DPH v ČR, případně také výpis z OR dovozce. Na základě těchto dokumentů by měl německý prodejce zaplacenou kauci vrátit.

Pokud německý prodejce odmítá kauci vrátit, případně vůbec na dohodu s kaucí nepřistoupil a nechal si zaplatit celou cenu včetně německé DPH, doporučujeme jej vyzvat ke vrácení nesprávně fakturované DPH do určitého data (nejlépe doporučenou poštou). Pokud na takovou výzvu prodejce nereaguje, doporučujeme využít služeb německého advokáta nebo daňového poradce. Podle našich dosavadních zkušeností, všichni prodejci peníze vrátí, jakmile se do věci vloží německý advokát, protože pro ně nedává smysl pokračovat v soudním sporu, ve kterém nemají žádnou naději na úspěch. Cena za služby německého advokáta sice může být poměrně vysoká (odvíjí se od výše vymáhané částky), tuto odměnu však musí zaplatit ten, kdo ve sporu prohrál, tedy zpravidla německý prodejce.

Rádi Vám v této věci nabídneme naše služby a služby německého daňového poradce/ advokáta. S vymáháním DPH pro české klienty za dovezené automobily máme mnohaleté zkušenosti. Více informací o této službě naleznete zde.

Autor: Datum poslední editace: 3.3.2018