Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Stav německého hospodářství

Firmy šlapou, lidé se bojí

Německo míří k období hospodářského růstu. Další reformy mohou tento trend upevnit.

Německo na tom nikdy nebylo tak špatně jako dnes, nechala se několikrát před volbami slyšet šéfka CDU Angela Merkelová. A dodávala, že za to může sedm let vlády sociální demokracie a Zelených. SPD kontrovala v předvolebních šotech výčtem úspěchů, kterými se německá ekonomika může pyšnit – růstem vývozu, nárůstem přihlášených patentů nebo snížením inflace na polovinu.

Analýza stavu německého hospodářství, kterou sestavil s pomocí německých ekonomických institutů britský týdeník The Economist, ukazuje, že Merkelová přece jen poněkud přehání. Firmám se začíná i díky některým vládním reformám dařit. Nicméně rychlejšímu ekonomickému zotavení brání nedůvěra Němců v blízkou budoucnost. Právě tuto skepsi bude muset nová vláda prolomit především.

POSLEDNÍM RADIKÁLNÍM OPATŘENÍM sociálnědemokratické vlády před volbami bylo přijetí takzvaného opatření Hartz IV, které reformovalo vyplácení podpor v nezaměstnanosti a sociální nouzi. Cílem bylo, aby se dlouhodobě nezaměstnaným přestalo vyplácet zůstávat doma a začali si hledat práci. Přestože Hartz IV nevedl k očekávanému zvýšení zaměstnanosti a zatížil jen letos spolkový rozpočet osmi miliardami eur, nepřímo firmám pomohl. Lidé se začali více obávat ztráty pracovního místa. Zaměstnanci začali být při kolektivním vyjednávání s podniky přístupnější snižování mezd, nechávají se zaměstnávat na částečný úvazek nebo pouze na určitou dobu. Moc odborů se oslabila; firmy tak snížily mzdové náklady a spolu s organizační restrukturalizací začaly být opět konkurenceschopné na světových trzích.

Merkelová navíc přehlíží skutečnost, že ve Spolkové republice, na rozdíl od ostatních velkých evropských zemí, hodinové náklady práce v porovnání s rokem 1999 neustále klesají. Velké společnosti pochopily, že jejich hlavní odbytiště je ve světě, ne doma. Tento trend ještě zesílil po roce 2003, kdy vstoupily v platnost další nové daňové zákony, které umožnily firmám prodávat akciové podíly, aniž by musely z těchto výnosů platit daň. Mnoho firem se zbavilo účastí, které nesouvisely s jejich hlavní činností, což vedlo k zefektivnění výroby.

Zlepšilo se i zdraví bank. Banky prodaly značnou část nemovitostí, podílů v podnicích a špatných úvěrů, zajištěných nemovitým majetkem. Nyní půjde o to, kdy se osmělí více půjčovat peníze malým a středním podnikům, které mohou zajistit pracovní místa či dát práci části z více než pěti milionů nezaměstnaných a ještě více tak rozhýbat německou ekonomiku.

Na trhu práce se přitom začíná po temných letech blýskat na lepší časy. V červenci klesala nezaměstnanost už čtvrtý měsíc v řadě. Ve srovnání s minulým rokem přibylo o polovinu neobsazených pracovních míst. Některé analýzy navíc ukazují, že firmy zvažují, že budou najímat v příštích měsících nové pracovníky.

V NĚMECKU existuje velmi úzký vztah mezi strachem z nezaměstnanosti a spotřebitelskou důvěrou. Skepse při pohledu do budoucnosti dusí spotřebu domácností a je v posledních letech příčinou, proč i přes dobré výsledky podniků roste německá ekonomika jen šnečím tempem. Místo spotřeby Němci více šetří na horší časy.

Tím výčet přetrvávajících hlavních potíží nekončí. Ústavy, které se zabývají v Německu ekonomickými analýzami, upozorňují, že federace nutně potřebuje také daňovou a penzijní reformu. Něco se bude muset dělat i s nepříznivým demografickým vývojem. Zatímco v roce 1960 se narodilo 1,3 milionu dětí, loni to bylo už jen 700 tisíc.

Kapitolou samou pro sebe jsou nové spolkové země v bývalém východním Německu a mohutné finanční toky, které drží bývalou NDR při životě. Celý region každý rok spolkne na dotacích 90 miliard eur, což představuje čtyři procenta německého HDP. Na 850 tisíc pracovních míst je existenčně závislých na transferech z Berlína.

Patrně nejhorším aspektem rozvoje východního Německa je podle Ulricha Bluma, šéfa IWH, skutečnost, že téměř žádná významná firma nemá v nových spolkových zemích ústředí. Úspěšné firmy, které pocházejí z východu, přesouvají své centrály na západ. Výsledkem je, že východoněmecká města přicházejí o podnikatelskou elitu a o občany s naditými peněženkami a chutí utrácet. I když se najdou výjimky, jako třeba Jenoptik či DHL, přicházejí podle Bluma východoněmecká města nepřítomností firemních špiček o třicet procent přidané hodnoty, kterou firemní centrály obvykle s sebou přinášejí.

Jan Stuchlík

Převzato z EKONOM č.38/2005

Autor: Datum poslední editace: 12.2.2017

Další články

12.8.2022

Hledáme novou kolegyni/ nového kolegu na pozici: Junior Specialist v mezinárodním marketingu a exportním poradenství

Hledáme novou kolegyni/ nového kolegu na pozici: Junior Specialist v mezinárodním marketingu a exportním poradenství

12.8.2022

Německo spustilo nahlížení do Obchodního rejstříku na internetu zdarma

Německo spustilo nahlížení do Obchodního rejstříku na internetu zdarma

27.6.2022

Od 1.7.2022 platí v Německu nová pravidla pro sběr a recyklaci obalů

Od 1.7.2022 vstupuje v Německu v platnost novela zákona o obalech, která rozšiřuje registrační povinnost na všechny obaly. Po 1.7.2022 tedy v Německu nebude smět být prodáváno zabalené zboží, pokud jeho výrobce nebo distributor neprovedl registraci do ústředního registru obalů (Zentrale Stelle Verpackungsregister – LUCID).

14.6.2022

V Německu dochází od 1.7.2022 ke zvýšení minimální mzdy

Od 1.7.2022 se v Německu zvyšuje minimální mzda, a to ze současných 9,82 EUR na 10,45 EUR hrubého za hodinu. K dalšímu zvýšení minimální mzdy dojde od 1.10.2022, a to na rovných 12 EUR hrubého za hodinu.

29.3.2022

Cestování do Německa od 3.3.2022

Od 3.3.2022 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa. Česká republika není považována za rizikovou zemi, proto pro vstupy do Německa z ČR platí nejmírnější restrikce. Není tedy třeba vyplňovat příjezdový formulář.

15.2.2022

Vybrané změny v Německu od roku 2022

K 1.1.2022 došlo v Německu jako každý rok k celé řadě změn v oblasti legislativy a daní. Níže vybíráme nejdůležitější z nich, které se mohou týkat i podnikání českých firem v Německu.