Ceny v Německém průmyslu znatelně stoupají
20.1.2011
V prosinci 2010 zaznamenaly výrobní ceny v německém průmyslu nejsilnější nárůst od října 2008. Podle sdělení Spolkového statistického úřadu totiž dodavatelé energií, kovů, dalších průmyslových výrobků a potravin zvedli své ceny meziročně o v průměru 5,3%.
Oproti listopadu 2010 činil nárůst 0,7%. Takto významné zvýšení cen ukazuje na riziko možné přicházející inflace.
Největší nárůst výrobních cen zaznamenaly energie. Lehký topný olej zdražil meziročně téměř o třetinu, nafta o 17,5% a benzín o 11,6%.
Za potraviny bylo nutné utratit v Německu v prosinci průměrně o 5% více, než před rokem. Nejvíce zdražily jedlé tuky a oleje, zelenina, ovoce a ryby.
Obchodníci prosincové i případné další zdražení pravděpodobně alespoň zčásti promítnou do svých koncových cen na maloobchodním trhu a přenesou tak zvýšení cen na spotřebitele. Životní náklady v Německu vzrostly v roce 2010 průměrně o 1,1% a v roce 2011 se vlivem zdražení průmyslových cen očekává jejich další nárůst o zhruba 2%.
Zdroj: Spolkový statistický úřad
Autor: Matěj Vokáč Datum poslední editace: 7.4.2017
Další články
Cestování do Německa od 3.3.2022
Od 3.3.2022 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa. Česká republika není považována za rizikovou zemi, proto pro vstupy do Německa z ČR platí nejmírnější restrikce. Není tedy třeba vyplňovat příjezdový formulář.
Vybrané změny v Německu od roku 2022
K 1.1.2022 došlo v Německu jako každý rok k celé řadě změn v oblasti legislativy a daní. Níže vybíráme nejdůležitější z nich, které se mohou týkat i podnikání českých firem v Německu.
V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým
Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.