Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Frankfurt bude po brexitu pro stěhování londýnských bank první volbou

Frankfurt - první volba pro londýnské banky po brexitu

Většina bank, které se kvůli brexitu budou stěhovat pryč z Londýna, již veřejně oznámila, že plánují najít své nové působiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Frankfurt je po stěhující se londýnské banky jednoznačně první volbou.

Očekává se, že se z Londýna do Frankfurtu po brexitu přesune až 8.000 pracovních míst v oblasti bankovnictví a financí. Celková zaměstnanost ve Frankfurtu v této oblasti tím znatelně vzroste. Zatímco v roce 2016 pracovalo v bankách a finančních společnostech ve Frankfurtu 62.400 lidí, v roce 2019 už to má být 65.000 pracovníků. Část nárůstu díky stěhování z Londýna sice vyrovná probíhající konsolidace německých bankovních domů a s ní spojené propouštění, nicméně v celkových číslech počet bankéřů a finančníků ve Frankfurtu poroste.  Vyplývá to z aktuální analýzy provedené frankfurtskou bankou Helaba.

Frankfurt díky tomu upevní a posílí svou pozici finančního centra kontinentální Evropy. Hovoří pro to mj. následující argumenty:

  • poloha v samotném středu silné německé ekonomiky
  • sídlo Evropské centrální banky
  • výborné napojení na dopravní infrastrukturu
  • významné mezinárodní letiště
  • relativně nižší nájmy kancelářských prostor (ve srovnání s Londýnem)
  • vysoká kvalita života, rozsáhlé plochy zeleně v okolí města, velká nabídka volnočasových aktivit pro obyvatele
  • významné německé i mezinárodní univerzity
  • potenciální přesunutí sídla Evropského orgánu pro bankovnictví EBA z Londýna do Frankfurtu.

Rostoucí poptávku po kancelářských prostorách spojenou se stěhováním bankéřů z Londýna by frankfurtský realitní trh měl bez problému vstřebat. V posledních letech totiž Frankfurt zaznamenal poměrně intenzivní výstavbu kancelářských budov a na trhu je stále k dispozici poměrně velké množství volných kancelářských ploch.

Podstatně citelněji se však přísun nových obyvatel projeví na trhu bydlení. Na jednu stranu se ve Frankfurtu momentálně hodně staví nové byty, další nové projekty jsou připraveny k zahájení stavby a město disponuje poměrně velkým množstvím volných ploch pro bytovou výstavbu v dlouhodobém horizontu. Na druhou stranu jsou již nyní nájmy bytů ve Frankfurtu pro mnoho lidí jen obtížně zaplatitelné a s přísunem nových obyvatel se očekává jejich další růst.

 

Zdroj: Helaba

Autor: Datum poslední editace: 13.9.2017

Další články

7.6.2021

Zrušení omezení při cestování do Německa od 15.6.2021

Německá spolková vláda rozhodla o vyřazení České republiky ze seznamu rizikových zemí s platností od 6. 6. 2021.

28.5.2021

Koncern VW zaznamenal velice úspěšné první čtvrtletí 2021

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, vykázal v první čtvrtletí letošního roku zisk ve výši 3,4 miliardy EUR (cca 88 miliard Kč). V tomto období prodal 2,4 milionu aut, což bylo o 21% více než v prvním čtvrtletí roku 2020. Za tímto nárůstem stojí především silná poptávka z Číny.

20.5.2021

Zjednodušení cestování do Německa od 13.5.2021

Od 13.5.2021 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa z rizikových území, za které je aktuálně považována i Česká republika.  Především došlo ke sjednocení pravidel pro vstup na území Německa, povinnost testování a karantény pro území celé Spolkové republiky.

20.5.2021

Zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví v Německu od 1.5.2021

S platností od 1.5.2021 došlo v Německu k opětovnému zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví.
Tato minimální mzda platí v celém Německu jak pro domácí pracovníky ve stavebnictví, tak pro zahraniční pracovníky, kteří jsou do Německa vysláni v rámci volného pohybu služeb. Musí ji tedy dodržovat i české firmy, které do Německa vysílají své zaměstnance.

29.4.2021

Německý trh práce zaznamenává zotavení

Německý trh práce je na nejlepší cestě zotavit se z dopadů pandemie koronaviru. Uzavření gastronomických provozů a maloobchodu zatím nevedlo ke znatelnému propouštění. V březnu 2021 dokonce poklesl počet nezaměstnaných o 80.000 na celkem 2,8 milionu.