Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Jaké reformy?

Proč, kdy a jak

Co potřebuje Německo ze všeho nejvíce.

Německo odvolilo, ale skutečný volební výsledek bude znám teprve za pár týdnů. Vzniknout může velká koalice pod vedením Angely Merkelové nebo Gerharda Schrödera, nebo také černo-žluto-zelená koalice v čele s Merkelovou.

Všichni politici před volbami slibovali, že budou pokračovat v nastoupeném reformním kurzu. To je teď zřejmě zapomenuto. Recepty, které by postavily Spolkovou republiku na nohy, jsou přitom jasné.

V posledních dvaceti letech postihla Německo reformní obrna. Spolková vláda kancléře Schrödera se sice osmělila k několika radikálním krokům, jako bylo třeba spojení dávek pro dlouhodobě nezaměstnané se sociální pomocí (Hartz IV, pozn. red.), ale reformní bilance rudozelené koalice je jen skromná.

Němci touží po reformách do té míry, pokud jsou si jisti, že se jich nijak negativně nedotknou. V tomto bodě většina vyjednávání končí. Právě proto mohli političtí otáleči a váhavci podávat důkaz o tom, jak zvládají umění brzdit potřebné změny.

Pokud však chce Německo dále hrát v Evropské unii první ligu, potřebuje najednou hned několik reforem.

Nejprve bych uvítal velkou daňovou reformu východoevropského střihu. Daňové systémy v nových členských státech jsou zářným příkladem, k jakému skoku se musí Německo odhodlat. Rovná daň, která už existuje v mnohým nových členských zemích, bude v příštích deseti letech v Evropě pravidlem. Německo by se mělo naladit na stejnou vlnu, a to raději dnes než pozítří.

Reformy sociálního systému Hartzem nekončí. Zastaralý, na mezigenerační solidaritě založený důchodový systém, se musí reformovat a přetvořit na švýcarský model tří pilířů soukromého, podnikového a zákonného starobního pojištění. Nejdůležitější bude v reformní fázi kontinuita, protože obezřetní investoři a zejména ustrašení němečtí spotřebitelé nesmějí znejistět.

Za současného katastrofálního stavu nesmí ve Spolkové republice zůstat jen u slov, ale musejí následovat činy. Němečtí voliči jsou stále starší a starší. Ve volebním boji přesto chybějí konkrétní návrhy, jak potírat novou německou nemoc – bezdětnost.

Německé demografické problémy jsou pikantní. K většímu počtu nově narozených dětí nepovede ani zvedání výše nezdaněných příspěvků, ani záruka, že dítě v předškolním věku může být alespoň na půl dne umístěno do veřejné školky (tuto vymoženost Němci zatím nemají, ale znali ji občané bývalé NDR, pozn. red).

Nejmenší porodnost mají totiž lidé s akademickým vzděláním, u kterých není na vině nedostatek peněz. Přitom právě oni by se měli postarat o to, aby se německý lidský potenciál dále nezmenšoval.

Nová vláda by měla napřít své úsilí právě tímto směrem. Musí se zasadit o zkrácení doby pro vzdělávání, pružnější modely na trhu práce a inteligentní způsoby péče o děti. Cílem je, aby se páry nerozhodovaly pro děti teprve tehdy, kdyby vzhledem k jejich pokročilému věku přicházela v úvahu pouze minimální rodina s jedním potomkem.

NORBERT WALTER, hlavní ekonom Deutsche Bank

Převzato z EKONOM č.38/2005

Autor: Datum poslední editace: 12.2.2017

Další články

7.6.2021

Zrušení omezení při cestování do Německa od 15.6.2021

Německá spolková vláda rozhodla o vyřazení České republiky ze seznamu rizikových zemí s platností od 6. 6. 2021.

28.5.2021

Koncern VW zaznamenal velice úspěšné první čtvrtletí 2021

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, vykázal v první čtvrtletí letošního roku zisk ve výši 3,4 miliardy EUR (cca 88 miliard Kč). V tomto období prodal 2,4 milionu aut, což bylo o 21% více než v prvním čtvrtletí roku 2020. Za tímto nárůstem stojí především silná poptávka z Číny.

20.5.2021

Zjednodušení cestování do Německa od 13.5.2021

Od 13.5.2021 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa z rizikových území, za které je aktuálně považována i Česká republika.  Především došlo ke sjednocení pravidel pro vstup na území Německa, povinnost testování a karantény pro území celé Spolkové republiky.

20.5.2021

Zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví v Německu od 1.5.2021

S platností od 1.5.2021 došlo v Německu k opětovnému zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví.
Tato minimální mzda platí v celém Německu jak pro domácí pracovníky ve stavebnictví, tak pro zahraniční pracovníky, kteří jsou do Německa vysláni v rámci volného pohybu služeb. Musí ji tedy dodržovat i české firmy, které do Německa vysílají své zaměstnance.

29.4.2021

Německý trh práce zaznamenává zotavení

Německý trh práce je na nejlepší cestě zotavit se z dopadů pandemie koronaviru. Uzavření gastronomických provozů a maloobchodu zatím nevedlo ke znatelnému propouštění. V březnu 2021 dokonce poklesl počet nezaměstnaných o 80.000 na celkem 2,8 milionu.