Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Počet nezaměstnaných v Německu opět pod hranicí 3 milionů osob

Počet nezaměstnaných v Německu opět pod hranicí 3 milionů osob

Německá ekonomika roste a profituje z toho i německý trh práce. V květnu klesl v Německu počet nezaměstnaných poprvé v tomto roce pod 3 miliony. Po sezónním očištění však nezaměstnanost klesla méně, než se očekávalo.

Nezaměstnanost v Německu klesla v květnu o 118.000 osob na 2,96 milionu. To je nejnižší hodnota od roku 1992 a celkem o 276.000 méně, než před rokem. Míra nezaměstnanosti klesla o 0,3 procentního bodu na 7,0%.

Vzhledem k mírné zimě začátkem roku a oživení německé ekonomiky klesala nezaměstnanost silněji již v předchozích měsících letošního roku. Obvyklý květnový pokles nezaměstnanosti související se zahájením sezónních prací byl tudíž letos slabší, než se očekávalo.

Podle Spolkové agentury práce nyní vznikají nová pracovní místa téměř ve všech odvětvích. Zaměstnanci jsou poptáváni zejména ve službách, zdravotnictví a sociální péči, ale opět i ve zpracovatelském průmyslu. Nezaměstnanost by se pod hranicí 3 milionů měla pohybovat i po zbytek letošního roku.

Konec přechodných období pro pohyb pracovníků z členských zemí EU z oblasti Střední a východní Evropy (vyjma Rumunska a Bulharska) nepovažuje Spolková agentura práce za riziko pro německý trh práce. Zatím totiž v Německu nebyl zaznamenán výraznější příliv pracovníků z těchto zemí.

Oficiální statistiky nezaměstnanosti v Německu však neukazují celou pravdu. Ve skutečnosti v Německu bylo v květnu bez stálého pracovního poměru 4,2 milionu lidí. Za nezaměstnané totiž oficiálně nejsou považováni lidé, kteří se účastní rekvalifikačních programů a pracují ve státem dotovaných zkrácených úvazcích. Dále oficiální statistiky nepostihují lidi, kteří se u německých úřadů nepřihlásili jako nezaměstnaní, např. z důvodů ztráty sociální prestiže apod. Skutečnost je tedy méně růžová, než by se mohlo zdát z oficiálních údajů.

Autor: Datum poslední editace: 18.5.2017

Další články

13.11.2017

Hlavní rozdíly mezi českým a německým systémem zdravotního pojištění

Největším rozdílem mezi českým a německým systémem zdravotního pojištění je skutečnost, že v Německu existuje vedle veřejného zdravotního pojištění i soukromé zdravotní pojištění.

3.11.2017

Německá logistika bojuje s náporem zásilek z online obchodů

Nárůst přepravy drobných zásilek způsobený masivním růstem internetového prodeje způsobuje v Německu dopravní problémy. Zejména v centrech německých měst dochází k dopravním zácpám a roste znečištění ovzduší a hluková zátěž.

26.10.2017

Němci nejraději investují své úspory do nemovitostí

U příležitosti letošního světového dne spoření zveřejnil Německý svaz spořitelen výsledky průzkumu na téma Němci a jejich peníze. Výzkum mapoval finanční situaci německých občanů a jejich chování při spoření a investování.

26.10.2017

Němci stále platí raději hotově než kartou

Bezhotovostní platby jsou celosvětově stále oblíbenější. Zejména v rozvojových a méně rozvinutých zemích jejich počet raketově roste. Zatímco například USA nebo Austrálie patří ke státům s nejvíce rozšířeným bezhotovostním placením, Německo v tomto směru výrazně zaostává.

19.10.2017

Veletrh JAGD & HUND – nejvýznamnější myslivecký veletrh v Evropě

Ve dnech 30. ledna až 4. února 2018 se na Výstavišti v Dortmundu uskuteční již 37. ročník největšího evropského veletrhu potřeb pro myslivost a sportovní rybářství JAGD & HUND. V Dortmundu je jako každoročně očekáván vysoký počet německých i zahraničních návštěvníků a vystavovatelů.

19.10.2017

Brexit a Dieselgate brzdí německý automobilový průmysl

Na evropský i německý automobilový průmysl začíná mít negativní vliv připravovaný Brexit i aféra Dieselgate. Prodeje automobilů v Evropě v září po dlouhé době meziročně klesly. Pokles se dotýká i německých automobilek.