Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Konjunktura v Německu oslabuje

hamburg-3021820_1920 (1)

Německý ekonomický růst oslabuje a v rychlé zlepšení se v dohledné době neočekává. Současné podmínky ve světové ekonomice vedly k tomu, že německý vývoz ve srovnání s loňským rokem poklesl. Vzhledem k závislosti Německa na exportu, jsou pak aktuální čísla opravdu alarmující.

Německo, které je největším světovým vývozcem, tak musí bojovat s nepříznivými důsledky celních válek, klesajícího světového hospodářského růstu a s možnými důsledky Brexitu. Ve srovnání s červnem 2018 se německý export propadl o 8 % na 106 Mld. EUR. Došlo ale i ke snížení dovozu o 4,4 % na 89,3 Mld. EUR. Výsledkem je tak přebytek zahraničního obchodu ve výši 16,8 Mld. EUR.

Nejhůře zasažen byl obchod se státy mimo EU, do kterých klesl vývoz o 10,7 %, přičemž import se snížil o 8,9 %. V první polovině roku 2019 tak vzrostl německý export celkově o pouhých 0,5 %. Na konci roku se tak očekává jen velmi mírný růst exportu o desetiny procenta ve srovnání s předchozím rokem.

Ani německému průmyslu se letos zatím příliš nedaří. Zpracovatelský průmysl vykázal ve srovnání s minulým rokem pokles o 5,2 %. Vzhledem k významu průmyslu, který tvoří cca. 20 % celkového výkonu německé ekonomiky, mlže mít jeho pokles významný dopad na hospodářství jako celek.

Německo patří mezi země, které jsou současnou situací ve světě nejvíce zasaženy. Hospodářství je jednoznačně orientováno na export, přičemž značná část vývozu míří také do Asie. Kromě zhoršení v průmyslu došlo i ke zhoršení očekávání spotřebitelů v důsledku nejisté situace na pracovním trhu, která snižuje ochotu německých spotřebitelů utrácet. Výpadek exportu a průmyslové výroby se tak již nyní projevuje i v jiných oblastech a hrozí přerůst v recesi celé ekonomiky.

Autor: Datum poslední editace: 20.8.2019

Další články

3.12.2021

V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým

Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.