Konkurenceschopnost Německa roste
6.3.2008
Podle Globální zprávy o konkurenceschopnosti Světového obchodního fóra má Německo nejlepší infrastrukturu a nejpropracovanější ekonomiku na světě. V celkovém hodnocení konkurenceschopnosti se navíc v loňském roce posunulo ze sedmé na pátou příčku mezi celkově 131 hodnocenou zemí. Globální zpráva o konkurenceschopnosti reprezentuje hodnocení významných akademických a výzkumných institucí z celého světa. Její aktuální vydání pro roky 2007 a 2008 vyzdvihuje faktory zvyšující atraktivitu Německa pro mezinárodní investory. Klíčovým faktorem je podle zprávy vysoce rozvinutá dopravní a telekomunikační infrastruktura, která je podle zprávy nejlepší na světě a významně působí na zvyšování konkurenceschopnosti i na hospodářský růst. Zahraničím podnikům dále umožňuje výborný přístup nejen k německému, ale i k ostatním evropským trhům. To je způsobeno především výhodnou geografickou polohou země, která se vyznačuje přístupem Baltskému i k Severnímu moři a dále k celkem devíti sousedním zemím. Podle Globální zprávy o konkurenceschopnosti má Německo dále nejpropracovanější ekonomický systém na světě, což spočívá především v kvalitě a rozvinutosti obchodních a průmyslových sítí i v kvalitě strategií a činnosti jednotlivých německých podniků. Projevuje se to jejich vysokou inovační aktivitou i neustálým zvyšováním efektivity výroby zboží a služeb. (6.3.2008 – zdroj: Newsletter Invest in Germany)
Autor: Petr Král Datum poslední editace: 7.4.2017
Další články
Cestování do Německa od 3.3.2022
Od 3.3.2022 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa. Česká republika není považována za rizikovou zemi, proto pro vstupy do Německa z ČR platí nejmírnější restrikce. Není tedy třeba vyplňovat příjezdový formulář.
Vybrané změny v Německu od roku 2022
K 1.1.2022 došlo v Německu jako každý rok k celé řadě změn v oblasti legislativy a daní. Níže vybíráme nejdůležitější z nich, které se mohou týkat i podnikání českých firem v Německu.
V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým
Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.