Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Němečtí spotřebitelé hlásí konec krize

Spotřebitelský optimismus německých domácností i nadále roste. Potvrzují to nejnovější údaje německé výzkumné společnosti Gesellschaft für Konsumforschung (GfK). Podle nich vzrostla spotřebitelská očekávání v Německu pro měsíc říjen o 4,3 bodu, zatímco v září to bylo 3,8 bodu a v srpnu pouze 3,4 bodu. Již od začátku letošního roku stagnující a částečně i klesající ceny i nadále posilují koupěschopnost německých spotřebitelů a zvyšují jejich chuť utrácet. I přes finanční a hospodářskou krizi zůstal totiž německý trh práce zatím výrazněji nedotčen. I proto přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že to nejhorší z krize mají již za sebou a vyhlížejí optimisticky do budoucnosti. Německá soukromá spotřeba se tak na rozdíl od minulých let stává jedním z hlavních pilířů německé ekonomiky. Další vývoj je však nejasný. Největším rizikem pro spotřebu i celou německou ekonomiku by mohl být nárůst nezaměstnanosti, pokud by přicházející oživení zejména německého průmyslu nebylo dostatečně silné. (25.9.2009)

Autor: Datum poslední editace: 7.4.2017

Další články

3.12.2021

V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým

Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.