Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Německé firmy přesunují výrobu zpět domů

Část německých firem, které v minulosti přesunuly výrobu do zahraničí, vrací své výrobní kapacity zpět do Německa. Od roku 2000 tak učinilo více než 3500 německých strojírenských a chemických podniků. Vyplývá to ze studie Fraunhoferova Institutu pro systémový a inovační výzkum (ISI). Německé podniky při dřívějším přesunu výroby do zahraničí za účelem snížení nákladů hrubě přecenily celkové výhody z tohoto přesunu vyplývající. V mnoha případech se jim totiž nepodařilo dosáhnout ve svých zahraničních závodech požadovanou minimální úroveň kvality. Distribuční řetězce a komunikace se zahraničím byla často nespolehlivá a problematická, například kvůli nespolehlivým dopravním prostředkům nebo nutnosti proclení zboží. Nezřídka docházelo ke ztrátám zakázek zaviněným zpožděním ve výrobě. Zejména se však v průběhu několika posledních let znatelně snížil rozdíl v nákladech v Německu a v zahraničí. Mzdy ve východní Evropě silně vzrostly a rostou nadále, zatímco v Německu zůstávají spíše stabilní. Zároveň v Německu neustále roste produktivita práce, která snižuje pracovní náklady na jednotku produkce. Například v německém automobilovém průmyslu se od roku 2000 podařilo snížit tyto náklady o 10 %. Mnoho německých firem samozřejmě z výhod výroby v zahraničí těží i nadále, nicméně při volbě optimálního místa pro umístění výroby hraje Německo v poslední době čím dál důležitější roli. (08.01.2008 – zdroj: Newsletter Invest in Germany)

Autor: Datum poslední editace: 7.4.2017

Další články

3.12.2021

V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým

Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.