Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Německé hospodářské instituty odmítají kvůli krizi zveřejňovat prognóz

Vlivem světové finanční krize se výrazně snížila spolehlivost předpovědí budoucího ekonomického vývoje Německa, které zpracovává a zveřejňuje hned několik německých hospodářských institutů. Většina jejich předpovědí z poslední doby se vůbec nenaplnila a nemalá část pokusů odhadnout číselně další vývoj německého hospodářství se ocitla zcela mimo realitu. Německý institut pro ekonomický výzkum (DIW) se proto poprvé ve své historii rozhodl, že prognózu vývoje německé ekonomiky na rok 2010 nezveřejní. Kvůli panující extrémní nejistotě není podle institutu v tomto okamžiku jakákoliv prognóza smysluplná. Podle prezidenta institutu, Klause F. Zimmermanna, se v poslední době předpovědi ekonomických analytiků výrazně míjejí s reálným vývojem a žádná z nich nepředpokládala tak rychlý a intenzivní průběh krize. Soudobá makroekonomie podle Zimmermanna prý nemá pro probíhající krizi žádné spolehlivé vysvětlení. Výrazně snížená spolehlivost ekonomických prognóz vyvolala v Německu debatu o jejich smyslu a funkci. V rámci diskuse někteří němečtí ekonomové varují před zveřejňováním příliš velkého množství negativních předpovědí, které mohou vyvolávat katastrofické nálady a tím zprostředkovaně reálný vývoj ještě dále zhoršovat. (15.4.2009)

Autor: Datum poslední editace: 7.4.2017

Další články

3.12.2021

V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým

Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.