Německo na šestém místě v žebříčku dlouhodobé udržitelnosti ekonomik zemí EU
17.6.2010
Podle nejnovějšího vydání žebříčku členských zemí EU seřazených podle míry udržitelnosti dalšího vývoje jejich ekonomiky se Německo mezi evropskou šestadvacítkou umístilo na 6. místě.
Žebříček je sestavován vždy u příležitosti pravidelných setkání Evropské Rady. Každá z členských zemí je hodnocena podle šesti základních kritérií. Jedná se o deficit státního rozpočtu, veřejný dluh, hospodářský růst, konkurenceschopnost, míru korupce a funkčnosti státní správy a náklady spojené se stárnutím populace. Hodnoty těchto kritérií jsou pak porovnávány mezi všemi členskými zeměmi EU. Na prvních místech aktuálního žebříčku se pohybují Švédsko, Dánsko, Estonsko, Finsko a Holandsko. Německo zaujalo šestou příčku, přičemž po něm následují Lucembursko a Rakousko. Všechny tyto státy mají vysokou nebo dokonce velmi vysokou míru udržitelnosti svých hospodářství a jejich nadějného budoucího vývoje. Skupinu států s průměrnou mírou udržitelnosti zahajuje na devátém místě Velká Británie následovaná Českou republikou, Slovenskem a Polskem. Nejhorší situace, kterou autoři žebříčku hodnotí jednoznačně jako neudržitelnou, panuje v Portugalsku, Itálii a Řecku. V ohrožení jsou pak např. Irsko, Maďarsko, Rumunsko, ale i Španělsko. (17.6.2010, zdroj: www.epc.eu)
Autor: Matěj Vokáč Datum poslední editace: 7.4.2017
Další články
Německá průmyslová výroba zaznamenala v lednu po delší době pokles
Potom, co Německo v roce 2020 zaznamenalo propad ekonomiky o 5%, nezačal ani rok 2021 příliš šťastně. Podle aktuální zprávy Spolkového ministerstva pro hospodářství a energii totiž v lednu 2021 poklesla průmyslová výroba v Německu o 0,5%, což je první pokles od loňského dubna.