Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Němci konečně přijímají moderní bezhotovostní způsoby placení

Němci konečně přijímají moderní bezhotovostní způsoby placení

Zatímco v naprosté většině evropských zemí už před časem započal trend odklonu od hotovosti a čím dál rozšířenějšího používání digitálních bezhotovostních platebních metod, platilo Německo do nedávna za zemi, kde spotřebitelským platbám vládne hotovost. V poslední době se však zdá, že trend elektronických plateb zapustil pevné kořeny i v Německu.

Podle výzkumu poradenské společnosti Bearing Point využívá v současnosti platební službu Paypal více než 50% Němců. Platby platebními kartami jsou v Německu rozšířené již delší dobu, byť zatím ne v takové míře, jako např. v ČR. Placení pomocí mobilních telefonů a podobných zařízení je v Německu zatím v počátcích. V horizontu několika let se však počítá s jeho výrazným nárůstem.

Němečtí spotřebitelé jsou na rozdíl od např. českých spotřebitelů skeptičtější a váhavější, co se nových technologií placení týče. Německá finanční a technologická společnost Wirecard AG přesto očekává, že v budoucnu budou mobilní platby primárním způsobem plateb. Důvodem je podle ní fakt, že výhody hotovosti spočívající zejména v anonymitě a kontrole výdajů budou převáženy výhodami digitálních, resp. mobilních plateb, kterými jsou zejména pohodlnost a rychlost.

I oborový Obchodní svaz Německo (HDE) počítá s rychlým rozšiřováním mobilních plateb. V současnosti používá mobilní platby cca 25% Němců. V ČR se jedná cca 33% a v Nizozemí dokonce o více než 50%. Mobilní platební služby jako Apple Pay nebo Google Pay jsou v Německu dostupné od minulého roku. Přesto jsou nejrozšířenějším způsobem elektronických plateb platební karty (v Německu „Giro Card nebo EC-Karte“), s nimiž však nelze provádět přímé platby na internetu.

V roce 2018 bylo v Německu provedeno cca 5,3 miliard elektronických plateb. Mezi ně jsou započítávány platby na pokladnách, na internetu a prostřednictvím mobilních telefonů. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst o 56%. Zároveň dochází k tomu, že Němci používají platební karty čím dál více i pro placení malých částek.

Z dlouhodobého hlediska může tento vývoj vést k tomu, že pokladny v obchodech budou nahrazeny mobilními telefony nebo tablety a následně budou úplně zrušeny. Tzv. vlastní odbavení (self-checkout), při němž zákazníci sami naskenují vybrané zboží na svůj chytrý telefon, případně zaplatí pomocí rozpoznání otisků prstů nebo obličeje, je technicky možné již dnes. Zbývá však dořešit otázku možných krádeží v případě neexistujících pokladen.

Autor: Datum poslední editace: 16.9.2019

Další články

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.

7.6.2021

Zrušení omezení při cestování do Německa od 15.6.2021

Německá spolková vláda rozhodla o vyřazení České republiky ze seznamu rizikových zemí s platností od 6. 6. 2021.

28.5.2021

Koncern VW zaznamenal velice úspěšné první čtvrtletí 2021

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, vykázal v první čtvrtletí letošního roku zisk ve výši 3,4 miliardy EUR (cca 88 miliard Kč). V tomto období prodal 2,4 milionu aut, což bylo o 21% více než v prvním čtvrtletí roku 2020. Za tímto nárůstem stojí především silná poptávka z Číny.

20.5.2021

Zjednodušení cestování do Německa od 13.5.2021

Od 13.5.2021 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa z rizikových území, za které je aktuálně považována i Česká republika.  Především došlo ke sjednocení pravidel pro vstup na území Německa, povinnost testování a karantény pro území celé Spolkové republiky.

20.5.2021

Zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví v Německu od 1.5.2021

S platností od 1.5.2021 došlo v Německu k opětovnému zvýšení minimální mzdy ve stavebnictví.
Tato minimální mzda platí v celém Německu jak pro domácí pracovníky ve stavebnictví, tak pro zahraniční pracovníky, kteří jsou do Německa vysláni v rámci volného pohybu služeb. Musí ji tedy dodržovat i české firmy, které do Německa vysílají své zaměstnance.