Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Němci konečně přijímají moderní bezhotovostní způsoby placení

Němci konečně přijímají moderní bezhotovostní způsoby placení

Zatímco v naprosté většině evropských zemí už před časem započal trend odklonu od hotovosti a čím dál rozšířenějšího používání digitálních bezhotovostních platebních metod, platilo Německo do nedávna za zemi, kde spotřebitelským platbám vládne hotovost. V poslední době se však zdá, že trend elektronických plateb zapustil pevné kořeny i v Německu.

Podle výzkumu poradenské společnosti Bearing Point využívá v současnosti platební službu Paypal více než 50% Němců. Platby platebními kartami jsou v Německu rozšířené již delší dobu, byť zatím ne v takové míře, jako např. v ČR. Placení pomocí mobilních telefonů a podobných zařízení je v Německu zatím v počátcích. V horizontu několika let se však počítá s jeho výrazným nárůstem.

Němečtí spotřebitelé jsou na rozdíl od např. českých spotřebitelů skeptičtější a váhavější, co se nových technologií placení týče. Německá finanční a technologická společnost Wirecard AG přesto očekává, že v budoucnu budou mobilní platby primárním způsobem plateb. Důvodem je podle ní fakt, že výhody hotovosti spočívající zejména v anonymitě a kontrole výdajů budou převáženy výhodami digitálních, resp. mobilních plateb, kterými jsou zejména pohodlnost a rychlost.

I oborový Obchodní svaz Německo (HDE) počítá s rychlým rozšiřováním mobilních plateb. V současnosti používá mobilní platby cca 25% Němců. V ČR se jedná cca 33% a v Nizozemí dokonce o více než 50%. Mobilní platební služby jako Apple Pay nebo Google Pay jsou v Německu dostupné od minulého roku. Přesto jsou nejrozšířenějším způsobem elektronických plateb platební karty (v Německu „Giro Card nebo EC-Karte“), s nimiž však nelze provádět přímé platby na internetu.

V roce 2018 bylo v Německu provedeno cca 5,3 miliard elektronických plateb. Mezi ně jsou započítávány platby na pokladnách, na internetu a prostřednictvím mobilních telefonů. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst o 56%. Zároveň dochází k tomu, že Němci používají platební karty čím dál více i pro placení malých částek.

Z dlouhodobého hlediska může tento vývoj vést k tomu, že pokladny v obchodech budou nahrazeny mobilními telefony nebo tablety a následně budou úplně zrušeny. Tzv. vlastní odbavení (self-checkout), při němž zákazníci sami naskenují vybrané zboží na svůj chytrý telefon, případně zaplatí pomocí rozpoznání otisků prstů nebo obličeje, je technicky možné již dnes. Zbývá však dořešit otázku možných krádeží v případě neexistujících pokladen.

Autor: Datum poslední editace: 16.9.2019

Další články

29.8.2019

Daňové příjmy německého státu v červenci meziročně klesly

V červenci letošního roku vybral německý stát o 1,6% méně na daních, než v červenci roku 2018. Největší pokles daňových příjmů byl zaznamenán u DPH. Celkové daňové příjmy německého státu dosáhly v červenci 53,5 miliard EUR.

26.8.2019

Stále méně Němců chce začít podnikat

Podle průzkumu Státní rozvojové banky KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) se chce méně Němců pustit do samostatného podnikání. Jen asi 25% dotazovaných chce zahájit vlastní podnikání, přičemž před necelými 20 lety to bylo v Německu ještě 45%.