Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Optimismus německých spotřebitelů roste

Němečtí spotřebitelé si zjevně z finanční krize nedělají vrásky a opět si užívají nakupování. Podle nejnovější studie společnosti Gesellschaft für Konsumforschung (GfK) se v červenci výrazně zlepšila konzumní nálada německých spotřebitelů. Spotřebitelé podle této studie ve srovnání s předchozími měsíci vkládají větší naděje do hospodářského oživení a očekávají vyšší příjmy. To je vede ke zvýšeným výdajům. Spotřebitelský optimismus podporuje i nízká míra inflace, která drží na uzdě zdražování, zaručuje stabilní ceny a zvyšuje tak reálnou kupní sílu německého obyvatelstva. Vzhledem k těmto skutečnostem se index spotřebitelského optimismu pro měsíc srpen zvýšil na 3,5 bodu, poté co v červenci dosáhl 3,0 bodu. Podle některých německých ekonomických expertů lze pozitivní vývoj na spotřebitelském trhu vysvětlit částečně i faktem, že přes finanční krizi zatím nebyl výrazněji postižen německý trh práce. S určitou nejistotou však experti hledí směrem ke konci letošního roku, kdy by nečekaný výraznější nárůst nezaměstnanosti mohl celou situaci zhoršit. Růst počtu nezaměstnaných by totiž kromě snížení počtu koupěschopných spotřebitelů mohl i nezanedbatelně vystrašit ostatní spotřebitele, kteří by vlivem toho mohli začít výrazněji šetřit. (27.7.2009 – Zdroj: Süddeutsche Zeitung)

Autor: Datum poslední editace: 7.4.2017

Další články

3.12.2021

V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým

Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.

1.10.2021

Mzdy v Německu rostou

Institut pro světovou ekonomiku v Kielu (IfW) předpovídá až pětiprocentní nárůst německých mezd. Podle expertů z institutu je nyní situace zaměstnanců v Německu nejlepší za posledních 30 let.

1.10.2021

Příjmy německého státu na daních meziročně vzrostly

Pomalé odeznívání koronavirové krize se citelně projevuje na stavu německé státní pokladny. V srpnu zaznamenala německá spolková vláda, zemské vlády i města a obce výrazně vyšší výběr daní.