Stále méně Němců chce začít podnikat
26.8.2019

Podle průzkumu Státní rozvojové banky KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) se chce méně Němců pustit do samostatného podnikání. Jen asi 25% dotazovaných chce zahájit vlastní podnikání, přičemž před necelými 20 lety to bylo v Německu ještě 45%.
Již nějakou dobu mizí v Německu tzv. „Zakladatelský duch“, v loňském roce bylo dosaženo nejnižší hodnoty za celou dobu od zahájení každoročního dotazování v roce 2000. V posledních 18 letech klesla chuť samostatně podnikat o 20 procentních bodů. Mezi hlavní důvody patří dobré podmínky na trhu práce a demografické změny v populaci. Ačkoli příležitosti pro zahájení podnikání jsou v dnešní době velmi dobré, mnoho obyvatel považuje příležitosti na trhu práce za ještě lepší. Většina Němců tak dává přednost pracovně- právním vztahům před samostatně výdělečnou činností. Stárnutí populace také hraje roli, protože zájem o založení vlastního podnikání s věkem klesá.
V letech 2000- 2007 zůstával zájem o samostatné podnikání v Německu relativně stabilní a klesl pouze o 3 procentní body (2000: 45% | 2007: 42%). Zlom nastal v období finanční krize, která dosáhla svého vrcholu v září 2008. Od roku 2007 do roku 2012 klesl zájem o podnikání o neuvěřitelných 12 procentních bodů na 30%. Finanční krize negativně ovlivnila postoj Němců k tématu „samostatná výdělečná činnost“ a chuť k podnikání se snižuje dodnes.
Politici se obávají současného vývoje, Spolkové ministerstvo hospodářství považuje zakladatele za hnací sílu inovací a obává se, že pokles počtu začínajících podniků by mohl vést k poklesu konkurenceschopnosti Německa. Asociace zakladatelů a samostatně výdělečně činných Německa (VSGD) však politiky obviňuje, předseda Andreas Lutz doslova hovoří o zákonech proti zakládání firem. Příkladem je například právní nejistota, pokud jde o téma falešné samostatné výdělečné činnosti (v ČR známé jako švarc systém) a ztrojnásobení příspěvků na dobrovolné pojištění v nezaměstnanosti.
VSGD a KfW očekávají další pokles zakladatelského zájmu i pro rok 2019, který ovlivní nejen Německo, ale i mnoho průmyslových zemí na celém světě. Ačkoli jsou čísla celkově alarmující, mezi mladší populací existuje paprsek naděje, protože u této generace touha po samostatném podnikání v poslední době mírně vzrostla.
Autor: Matěj Vokáč Datum poslední editace: 26.8.2019
Další články
Cestování do Německa od 3.3.2022
Od 3.3.2022 došlo k další změně pravidel při vstupu do Německa. Česká republika není považována za rizikovou zemi, proto pro vstupy do Německa z ČR platí nejmírnější restrikce. Není tedy třeba vyplňovat příjezdový formulář.
Vybrané změny v Německu od roku 2022
K 1.1.2022 došlo v Německu jako každý rok k celé řadě změn v oblasti legislativy a daní. Níže vybíráme nejdůležitější z nich, které se mohou týkat i podnikání českých firem v Německu.
V Německu i v současnosti převažuje nájemní bydlení nad vlastnickým
Více než polovina Němců bydlí v současnosti v nájmu. Německo je tak zemí s nejnižším podílem vlastnického bydlení v Evropě.
Díky stále rostoucím cenám nájmů je tak v Německu čím dál diskutovanějším tématem regulace nájemného a vyvlastňování nemovitostních fondů specializovaných na činžovní byty.