Přejít na obsah
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1
Portál pro Vaše úspěšné podnikání v SRN
+420 296 348 207 Václavské náměstí 66, 110 00 Praha 1

Německo v příštích letech očekává zpomalení růstu nájemného

Německo v příštích letech očekává zpomalení růstu nájemného

Zatímco v Čechách bydlí velká většina lidí ve vlastním, žije polovina Němců dlouhodobě v nájmu. Je to způsobeno zejména historickými důvody. V Německu se již od doby před první světovou válkou stavěly byty pro nájemní bydlení vlastněné státem. Ve druhé světové válce bylo zničeno zhruba 50% celkového bytového fondu, který bylo nutné po válce co nejrychleji znovu vybudovat. Většina bytů postavených v poválečném období byla proto určena pro nájemní bydlení. Ve velkých německých městech bydlí v nájmu dokonce přes 70% obyvatel.

Dokud bylo nájemné v poměru k průměrným mzdám přijatelné a financovatelné, nebyly s tímto systémem významnější problémy. V posledních letech však vedle všeobecného růstu cen nemovitostí dochází i ke znatelnému růstu nájemného. Tento růst je nejsilnější ve velkých městech a jejich okolí, kde způsobuje také nejvýraznější problémy. Pořízení vlastní nemovitosti jako alternativy k nájmu není řešením, protože při současných cenách nemovitostí k bydlení si většina Němců nemůže vlastní nemovitost vůbec dovolit. Naopak nájemní bydlení přináší flexibilitu a možnost častého stěhování, kterou potřebují a vyžadují zejména mladší generace Němců a kterou vítá také německý trh práce.

Růst nájemného již došel tak daleko, že v posledních týdnech dochází v Německu k demonstracím proti vysokým nájmům. V hlavním městě Německa Berlíně bylo dokonce založeno hnutí usilující v zájmu řešení nedostatku bytů o vyvlastnění bytů velkým realitním společnostem vlastnícím a pronajímajícím stovky a tisíce bytů v Berlíně a okolí.

Pro lepší porozumění závažnosti celého problému poslouží konkrétní čísla. Průměrné nájemné v bavorské metropoli Mnichově se pohybuje kolem 17 EUR/m2 (cca 430,- Kč) měsíčně. Ještě v roce 2012 to bylo cca 12 EUR/m2. V posledních šesti letech nájemné v Mnichově vzrostlo o cca 40%. Za byt o velikosti 60m2 se  v Mnichově měsíčně platí nájem v průměru ve výši cca 1.150,- EUR (cca 29.000,- Kč). Z hlediska průměrného Němce to znamená, že na nájem musí vynaložit zhruba 40-50% svého měsíčního příjmu.

V následujících letech by v Německu podle některých odhadů mohlo dojít ke zpomalení růstu nájemného, a to dokonce i v metropolích typu Mnichova, Frankfurtu nebo Hamburgu. Tyto odhady se odvolávají na demografické prognózy, počet nových stavebních povolení a počet dokončených nových bytů. Zatímco před 10 lety se ročně stavělo jen cca 160.000 bytů, bylo v loňském roce v Německu postaveno již 300.000 bytů.  Dále se očekává, že příliv lidí z venkova do měst začne slábnout, což sníží silnou poptávku po novém bydlení.

Již v současnosti se snižuje roční deficit mezi nabídkou a poptávkou bytů. Zatímco ještě před několika lety chybělo ročně ve velkých německých městech cca 25.000 bytů, měl by tento rozdíl v příštích 4 letech klesnout zhruba k 7.000 bytům ročně. Z dlouhodobého hlediska tak může dojít k tomu, že slábnoucí demografický tlak a rostoucí nabídka volných bytů tíživou situaci na nájemním trhu trochu zmírní.

 

Zdroj: https://www.empirica-institut.de/

Autor: Datum poslední editace: 17.5.2019

Další články

16.9.2019

Němci konečně přijímají moderní bezhotovostní způsoby placení

Zatímco v naprosté většině evropských zemí už před časem započal trend odklonu od hotovosti a čím dál rozšířenějšího používání digitálních bezhotovostních platebních metod, platilo Německo do nedávna za zemi, kde spotřebitelským platbám vládne hotovost. Nyní se však zdá, že trend elektronických plateb zapustil pevné kořeny i v Německu.

29.8.2019

Daňové příjmy německého státu v červenci meziročně klesly

V červenci letošního roku vybral německý stát o 1,6% méně na daních, než v červenci roku 2018. Největší pokles daňových příjmů byl zaznamenán u DPH. Celkové daňové příjmy německého státu dosáhly v červenci 53,5 miliard EUR.

26.8.2019

Stále méně Němců chce začít podnikat

Podle průzkumu Státní rozvojové banky KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) se chce méně Němců pustit do samostatného podnikání. Jen asi 25% dotazovaných chce zahájit vlastní podnikání, přičemž před necelými 20 lety to bylo v Německu ještě 45%.

11.8.2019

Konjunktura v Německu oslabuje

Německý ekonomický růst oslabuje a v rychlé zlepšení se v dohledné době neočekává. Současné podmínky ve světové ekonomice vedly k tomu, že německý vývoz ve srovnání s loňským rokem poklesl.

29.7.2019

Počet obyvatel Německa je nejvyšší v historii

V Německu momentálně žije nejvíce lidí v celé jeho historii. Podle Spolkového statistického úřadu byla poprvé překonána hranice 83 milionů obyvatel. V loňském roce stoupl počet obyvatel Německa o 0,3%, tedy o 227.000 lidí.

3.6.2019

Německý export i přes negativní očekávání v březnu dále rostl

Proti všem očekáváním zaznamenal německý export v březnu nárůst o 1,5%. Rostly jak vývozy do zemí EU, tak vývozy do zemí mimo EU.